کنفرانس چالش های عمومی سلامت

دكتر محسن اسدي لاری با ارائه گزارشي از سفر دو روزه وزير بهداشت به ارمنستان، توافقات صورت گرفته بين وزیر بهداشت این کشور و وزراي بهداشت كشورهاي شركت كننده در كنفرانس چالش‌هاي عمومي سلامت را تشريح كرد و گفت: وزیر بهداشت کشورمان روز دوشنبه ۱۰ اسفند ماه به دعوت وزير بهداشت ارمنستان به اين كشور سفر كرد و ضمن سخنراني در كنفرانس چالش‌هاي عمومي سلامت، با وزراي بهداشت كشورهاي روسيه، بلاروس و تاجيكستان نيز ديدارو گفت و گو کرد.
وی افزود: سفر وزير بهداشت كشورمان به جمهوري ارمنستان به دعوت وزير بهداشت اين كشور صورت گرفت.
اسدی لاری گفت: در آذرماه سال جاري كه وزير بهداشت ارمنستان به ايران سفر كرده بود، توافقات خوبي در زمينه همكاري‌هاي نظام سلامت به ويژه در زمينه دارو بين دو كشور صورت گرفت.
وی با بيان اينكه سفر وزير بهداشت به ارمنستان به منظور شركت در كنفرانس چالش‌هاي عمومي سلامت صورت گرفت، گفت: اين كنفرانس طي روزهاي ۱۱ و ۱۲ اسفند ماه در ارمنستان در حال برگزاري است و وزير بهداشت كشورمان نيز روز گذشته در زمينه سياست‌هاي نوين سلامت در جهان و منطقه‌  به ايراد سخنراني پرداخت.
قائم مقام وزير بهداشت در امور بين‌الملل افزود: در سفر دكتر هاشمي به ارمنستان همچنين در مورد همكاري‌هاي علمي و تخصصي و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك در زمينه دارو و همچنين موضوع همگرايي متخصصين ايراني و ارمني و تشكيل سمينارهاي علمي مشترك توافقاتي با مسئولان بهداشتي اين كشور حاصل شد.
اسدی لاری افزود: وزير بهداشت كشورمان در سفر دو روزه خود به ارمنستان و همچنين با وزراي بهداشت شركت كننده در كنفرانس چالش‌هاي عمومي سلامت نيز ديدارهاي جداگانه‌اي داشت.
وي گفت: دكتر هاشمي در ديدار با وزير بهداشت روسيه ضمن بررسي اقدامات براي رفع نيازهاي دارويي روسيه، در زمينه ثبت دارو و تجهيزات ونیز همكاري‌هاي علمي در استفاده از تجارب بسيار موفق روسيه در زمينه كنترل و كاهش مرگ و مير ناشي از سكته‌هاي قلبي و همچنین همكاري در زمينه ساير بيماري‌هاي غيرواگير و نيز مشاركت‌هاي علمي و تبادل متخصصين بحث و تبادل نظر كردند.
اسدي لاري افزود: وزير بهداشت كشورمان همچنین با  وزير بهداشت گرجستان نيز ملاقاتي جداگانه داشت و دو كشور در این دیدار بر ارتقاي سطح روابط در حوزه‌هاي دارو و تجهيزات پزشكي تاكيد كردند.
قائم مقام وزير بهداشت در امور بين‌الملل افزود: همچنين دكتر هاشمي با وزير بهداشت بلاروس نيز ديداري كوتاه داشت كه با توجه به عضويت بلاروس در اتحاديه اوراسيا و تمايل روساي جمهور دو كشور براي ارتقاي نظام سلامت، تدوين يك نقشه راهبردي مورد تاكيد قرار گرفت و اين موضوعات در سفر وزير بهداشت بلاروس به تهران پي‌گيري خواهد شد.
اسدي لاری، ديدار وزير بهداشت كشورمان با رئيس جمهوري ارمنستان را مورد اشاره قرار داد و گفت: دكتر هاشمي در اين ديدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئيس جمهوری كشورمان به ايشان، گزارش كوتاهي از روابط و  همكاري‌هاي دو كشور در حوزه سلامت را بيان كرد.
وي گفت: در اين ديدار موضوع همكاري‌هاي دارويي و تبادلات علمي و انجام برخی  اعمال جراحي پيشرفته كه مورد نياز جمهوري ارمنستان است مطرح شد كه با استقبال بسيار رئيس جمهور ارمنستان مواجه شد.
قائم مقام وزير بهداشت در امور بين‌الملل در پايان از امضا بيانيه‌ای در كنفرانس چالش‌هاي عمومی سلامت خبر داد و گفت: در اين بيانيه كه به امضاي وزراي بهداشت ۶ كشور شركت كننده در اين اجلاس رسيد در زمينه تشريك مساعي در زمينه مقابله با بحران‌هاي سلامت و همكاري‌هاي كشورها در زمينه ارتقاي سلامت عمومي منطقه و جهاني و به خصوص همكاري‌هاي منطقه‌اي مورد تاكيد قرار گرفت.